בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ארגון אמון הציבור 
מים, מים בששון 
 
 מים, הדבר הבסיסי ביותר    צילום: אימג'בנק/GettyImages    
ארגון אמון הציבור |
 

מטהרי המים אמורים להוות פיתרון לחוסר שביעות הרצון ממי הברז, אך אינספור המוצרים מגבירים את תחושת הבלבול. ארגון אמון הציבור סוגר את שטף ההטעיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ענף מטהרי המים והמכשירים לטיפול באבנית רווי בהטעיות צרכניות המתבססות על חוסר מידע בקרב הציבור. הבלבול קיים הן באשר לאיכות המים והן באשר למהות ואיכות המוצרים השונים המטפלים במים. על מי הברז מתלוננים רבים על שאינם שבעי רצון מהם: הם אינם טעימים, לא ממש ברור מה הסיכון הבריאותי בשתייתם אם בכלל, מכשירי החשמל מתמלאים באבנית וכל המלצה אומרת דבר אחר. על צורך הציבור לשפר את טעם המים ואיכותם וכן לשמור על מוצרי החשמל בבית עונה שוק שלם של מוצרים לסינון ולטיהור המים. עסקים רבים בענף מנצלים את הבלבול של הציבור המוצף באינפורמציות ובהבטחות סותרות.
בשוק מצויים מגוון מכשירים מקטגוריות שונות, אשר אין ביניהם כל קשר ומדובר בייעודים וסוגי טיפול שונים לחלוטין. לפני שנתחיל לעסוק במים ומוצריו נחדד כי האבנית שבמים היא מינרלים הכוללים סידן ומגנזיום. האבנית שבמים אינה מזיקה לבריאות. לעומת זאת, האבנית שבמים מזיקה למכשירים החשמליים ובעיקר למכונת הכביסה, מכונת הקפה, קולט השמש והקומקום החשמלי. במדיח כלים אין כמעט בעיית אבנית כיוון שמוסיפים לו מלח.
חלק מהמוצרים בשוק הם שילוב של מספר טיפולים יחד, דבר המגביר את תחושת הבלבול ומהווה כר רחב נוסף להטעיות.

 

מטהרי מים

 

המטהרים נועדו לטפל בטעם, בריח ובאיכות המים המיועדים לשתיה. מטהרי מים אינם מטפלים באבנית. כל מטהר מים המשווק בישראל חייב לעמוד בדרישות תקן 1505 למטהרי מים שהוא תקן רשמי ומחייב. מטהר המים פועל על בסיס כימי ומורכב ממסנן פחם פעיל הסופח את הכלור אליו, ואחריו לעיתים מנורת UV שתפקידה לקטול את החיידקים החשופים במים אחרי הוצאת הכלור.יש מטהרי מים מתוחכמים יותר שיודעים לטפל בהקטנת כמות הניטרטים, המתכות הכבדות ועוד. בהתאם לתקן הרשמי תפקיד מערכת לטיהור מים הוא הרחקת חלקיקים הפוגעים במראה החזותי של המים ובצלילותם, שיפור הטעם של המים וריחם, הרחקת מזהמים כימיים שונים מהמים, כמו מתכות רעילות, חומרים אורגאניים, חומרים מסרטנים וכדומה והקטנת העומס המיקרוביאלי של המים ומניעת מעבר חיידקים.
חשוב לתחזק את מטהר המים בהתאם להוראות. מטהר מים, המתוחזק היטב, בהחלט יכול לשפר את איכות המים, הן במובן של שיפור טעמם וריחם והן במובן של הרחקת רכיבים מזיקים לבריאות מהמים. מסנן מים/ מסנן פיזי המותקן בדרך כלל בכניסה לבית אחרי שעון המים ותפקידו לנקות את המים על ידי עצירה פיזית של חול וחלקיקים בהתאם לדרגת הסינון שלו. יש סוגים שונים של מסננים, הפועלים בדרכים שונות ומחייבים טיפול שונה. מכשירי אוסומוזה הפוכה מתפילים את המים. פירוש הדבר הוא הוצאת כמעט כל רכיב שקיים במים, כלומר, מזהמים מסוגים שונים, אבנית ומינרלים החשובים לבריאות. כאשר המכשיר כולל מינרליזטור, הוא מחזיר למים חלק מהמינרלים שהוצאו.

 

מכשיר לטיפול באבנית

מי ברז לא פחות טובים ממים מינרלים
 מי ברז לא פחות טובים ממים מינרלים 
 צילום: אימג'בנק/GettyImages 
 

מכשירים לטיפול באבנית נועדו למנוע שקיעת אבנית במוצרים החשמליים והם אינם בעל אספקטים בריאותיים. בישראל, כמו בכל העולם, אין תקן למכשיר לטיפול באבנית, ומוצרים אלו אינם עומדים תחת בקרה של מכון התקנים. בשוק מושמעות טענות רבות המייחסות למוצר כזה או אחר המטפל באבנית עמידה בתקן מסוים ביחס לטיפולו באבנית. במקרה כזה מדובר בהטעיה. המכשירים המטפלים באבנית אינם תורמים לבריאות, אלא מסייעים בשמירה על המיכשור החשמלי. האבנית שבמים מזיקה למכשירים החשמליים ובעיקר למכונת הכביסה, מכונת הקפה, קולט השמש והקומקום החשמלי. חשוב לטפל באבנית - היא מצטברת כחומר מבודד על גופי החימום וסותמת צנרת ומעברי מים ומגדילה את צריכת האנרגיה למשל במכונת הכביסה ובדוד. טיפול נכון באבנית מאפשר שמירה על קולטי שמש נקיים מבפנים, חוסך אנרגיה ועשוי לחסוך באופן משמעותי בעלויות החשמל.
האבנית שבמים היא מינרלים הכוללים סידן ומגנזיום והיא אינה מזיקה לבריאות. המים שיורדים בגשם הם H2O נקיים ממינרלים, וכשהם מחלחלים בקרקע הם סופחים אליהם תרכובות של סידן ומגנזיום. המינרלים הללו מומסים במים ואינם נראים לעין רגילה.
ישנן מספר שיטות לטיפול באבנית. הטיפול יכול להיות טיפול חיצוני במים (כמו מגנטים או אלקטרומגנטים שונים) או באמצעות התערבות כימית/חשמלית במים (כמו הוספה של סיליפוס, טיפול אלקטרוליטי או ריכוך). רוב המכשירים לטיפול באבנית פועלים על פי אחת השיטות שיוצגו להלן. יודגש כי כמעט אף אחד מהמכשירים למניעת שקיעה של אבנית אינו מסיר את האבנית במים. קיימות שיטות לטיפול באבנית על דרך טיפול חיצוני או על דרך התערבות כימית או חשמלית. רוב המכשירים בשוק פועלים באחת מהשיטות הבאות:
* טיפול במגנט (עם/בלי חשמל)- המגנט מורכב על הצנרת ויוצר שדה מגנטי המשנה את הקוטביות החשמלית של היונים המרכיבים את האבנית, באופן המונע מהם לשקוע לזמן מסוים. ניתן להתקין מכשירים אלו גם ב'כניסה' למכשיר החשמלי ולמשל למכונת הכביסה או למדיח הכלים.
* הוספת סיליפוס למים- סיליפוס הוא חומר המורכב רובו מזרחן, בשיעור של כשישים אחוזים, ומוסף למים בכדוריות, גרגרים או נוזל. פעולת הסיליפוס היא בשינוי ההרכב הכימי של תרכובות הסידן והמגנזיום כך שלא ישקעו. משרד הבריאות מאשר שימוש בסיליפוס לטיפול במים תוך הגבלה של ריכוז מרבי. בטווח המגבלה אין למשרד הבריאות התנגדות מבחינה בריאותית לשימוש בחומר, אך מדגיש כי האישור אינו בבחינת המלצה לשימוש בחומר. חשוב להדגיש כי הסיליפוס בוודאי שאינו תורם לבריאות. על פי נציג מכון התקנים יש מקרים בהם עלול להיגרם נזק עקיף כתוצאה מהוספת הסיליפוס למים.
* טיפול אלקטרוליטי- בטיפול אלקטרוליטי באבנית משתנה מבנה התגבשות האבנית והיא לא מצטברת בתוך הצנרת. התהליך האלקטרוליטי הוא הכנסת אבץ למים בכמות מאושרת למי שתייה, שגורמת לשינוי במבנה התגבשות האבן בלי לפגוע בהרכב המינרלים וללא שימוש בחומרים כימיים.
* החלפת יונים- מכשירים אלו מרככים את המים על דרך החלפת היונים של האבנית ביונים אחרים. חלקם, אלו המחליפים את יוני האבנית ביונים של נתרן אסורים בשימוש ביתי על פי תקנות המים מסיבות של איכות סביבה, בעוד שהאחרים יקרים מאוד ואינם שכיחים בשוק. 

 
 

הטעיות נפוצות

להלן רשימה של מספר מיתוסים נפוצים, שבחלקם נעשה שימוש מטעה במסגרת שיווק מטהרי המים והמכשירים לטיפול באבנית, שאין להם יסוד:
המים המינרלים המשווקים בבקבוקים או בכדים עשויים להכיל פחות מינרלים ממה שמסופק במי הברז - כמות המינרלים במים מינרלים תלויה במי המעיין ממנו הם נשאבים. ככלל, במי המעיינות בישראל יש פחות מינראלים ממי הברז.
* מים מינראלים עניים בפלואור - מי הברז במרבית היישובים בישראל מועשרים בפלואור (הפלרת מים) על מנת על מנת להגן על בריאות הפה של הציבור ולהפחית עששת. משרד הבריאות שוקל לאפשר גם העשרת מים מינרלים בפלואור אך טרם התקבלה החלטה.
* מים מותפלים/מי אוסמוזה הפוכה בריאים יותר ממי הברז - תהליך אוסמוסה מוציא מהמים חיידקים ומזיקים אבל גם מינרלים. נמצא ששתיית מים קשים (מים עשירים במינרלים סידן ומגנזיום שלא עברו תהליך של אוסמוזה הפוכה) חשובה למניעת מחלות לב. משווקים של מכשירים אלו טוענים לתוספת מינרלים בעזרת רכיב שמוסף למערכת שנקרא מינרליזטור, אך לא ברור כמה מגנזיום וסידן הוא מכיל ומפריש למים ואיך. יצוין כי מי אוסמוזה הפוכה טובים למכשירים חשמליים: למגהץ, למצבר וכו'.
* בניסוי פשוט עם אלקטרודות נראה בברור שמי ברז מזיקים לבריאות - ההטעיה הנפוצה ביותר בקרב סוכנים העורכים ביקורי בית אצל צרכנים ומשכנעים אותם לרכוש מערכות לטיהור מים. סוכנים אלו מציגים בפני הצרכן כוס מי ברז מבית הצרכן לעומת כוס ממים שטוהרו על ידי המערכת שלהם, מכניסים לשתי הכוסות אלקטרודות ומיד רואים שמי הברז הופכים שחורים בעוד המים האחרים נשארים צלולים ונקיים. בעזרת הניסוי משוכנעים הצרכנים לרכוש מערכת שהיא בדרך כלל יקרה מאוד וכרוכה בתחזוקה שנתית יקרה. הניסוי הוא בעל אפקט משמעותי על הצרכן החושב כי המים שלא הגיבו לאלקטרודות בריאים יותר, לכאורה. מדובר בהטעיה ברורה. האלקטרודות מייצרות תהליך של אלקטרוליזה. מי ברז שהם מים קשים מגיבים לתהליך של אלקטרוליזה להבדיל ממי אוסמוזה שהם מים מותפלים שאינם מגיבים לתהליך האלקטרוליזה.
* אבנית בקומקום מזיקה לבריאות תינוקות וילדים - לתינוקות עד גיל שנה ממליץ משרד הבריאות לשתות מים רתוחים שקוררו לפני השימוש כדי למנוע מהם שתיית מים עם חיידקים. אבנית אינה חיידקים, אלא מצביעה על כך שיש במים סידן ומגנזיום החשובים לבריאות. פירוש הדבר הוא כי אין בעיה בריאותית לתינוקות כמו למבוגרים לשתות מים עם מינרלים.
* אבנית משפיעה על טעם המים - אבנית היא לא הגורם העיקרי לטעם המים. טעם המים מושפע גם מהוספת כלור למים. ספקי המים מכניסים כלור למים כדי להגן עלינו מהיווצרות חיידקים לאורך הצנרת.
* צנרת פלסטיק לא נסתמת מאבנית - אבנית מורכבת מהמינרלים סידן ומגנזיום. מינרלים אלו אינם  מבחינים בין סוגי צנרת שונים. מינרלים אלו יתגבשו לאבנית (ב-57 מעלות צלזיוס בדרך כלל). קצב הידבקות האבנית לצנרת יקבע לפי סוג הצנרת. בצנרת ברזל ובמגולוון האבנית תדבק בקלות, בפלסטיק SP פחות ובנחושת בקצב האיטי ביותר. אבנית תידבק בכל מקרה ההבדל הוא בקצב הידבקות האבנית. 

לפי עמדת משרד הבריאות קיימת התלהבות אופנתית לא רציונאלית ממים מבוקבקים המבוססת על פרסום של החברות ואין כל תועלת בריאותית או תזונתית משתיית מים מינראליים. מבחינת זו, ההפך הוא הנכון ומי ברז בטוחים ובריאים יותר גם אם לעיתים טעימים פחות.

 
 

קיבלתם מוצר פגום? עשו לכם צרות בביטול העסקה? התייחסו אליכם בגסות רוח? הטעו אתכם עם פרסום שיקרי? אל תשבו בשקט. ביחד נעשה את ההבדל.

 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by