בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ארגון אמון הציבור 
חבר של קבע 
 
 דעו את זכויותיכם!    צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
ארגון אמון הציבור |
 

הוראות הקבע הן הדרך הנוחה ביותר לשלם עבור צריכת שירותים אבל יש שתי אפשרויות: הוראת קבע בכרטיס האשראי והוראת קבע בבנק. מה ההבדלים ביניהן? ומה חשוב לדעת כדי לא לצאת פראיירים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

עמידה בתור בדואר, תשלומים באמצעות המענה הקולי, הוראות קבע שונות - דרכים רבות יש על מנת לשלם את החשבונות. הוראות הקבע הן הדרך הנוחה ביותר לשלם עבור צריכת השירותים אבל גם בה יש שתי אפשרויות: הוראת קבע בכרטיס האשראי והוראת קבע בבנק. מה ההבדלים ביניהן?

 

הוראת קבע בבנק

 

הצרכן ממלא את הטפסים מול הבנק ומעביר אותם לחברה נותנת השירותים. הוראות המפקח על הבנקים קובעות כי בכל מקרה בו הצרכן מעוניין לבטל את הוראת הקבע- הוא יכול לעשות זאת על ידי הודעה לבנק וזה יבטל מיד את ההרשאה לחיוב. אפשרות זו מגינה על הצרכנים מפני עסקים מעוולים העושים שימוש לרעה בהרשאה שהצרכן נתן להם לחייב את חשבונו.

 

הוראת קבע בכרטיס אשראי

מתן ההוראה מבוצע באמצעות הטלפון ואינו מחייב מאיתנו מאמץ. אם נתקל הצרכן בבעיה כלשהי מול נותן השירות (הוא לא מקבל בפועל את השירות, הוא מבקש להתנתק, יש לו מחלוקת על גובה הסכום וכיו"ב) והוא מעוניין לבטל את ההרשאה שהוא נתן לחיוב כרטיסו הוא יפנה לחברת כרטיסי האשראי ויבקש ממנה להפסיק לכבד את החיובים שמציג העסק לכרטיסו.

 
 

הבעיות

עסקים העדיפו תשלומים בכרטיסי אשראי, כיוון שהיכולת של הצרכן למנוע מהם שימוש באמצעי תשלום זה פחותה. ציבור הצרכנים לא היה מודע להבדל המהותי בין ההגנות שיש לו במתן הרשאה לחיוב חשבונו בהוראת קבע בבנק לעומת ההגנות החסרות במתן הרשאה לחיוב כרטיס האשראי שלו.

לאחרונה (דצמבר 2008) תוקן חוק כרטיסי חיוב והושווה מעמד הוראת קבע בכרטיס אשראי למעמד הוראת קבע בבנק. בהודעה בכתב רשאי צרכן לבטל גם הוראת קבע בכרטיס אשראי. מדובר בתיקון חשוב מאוד שיש לקוות שיתקן בעיה מרכזית בעולם השירותים המתמשכים.

 

ההבדלים

חשוב להבחין בין ביצוע הוראת קבע בכרטיס אשראי לבין ביצוע עסקה בתשלומים. בהוראת קבע (הרשאה לחיוב) אנו לא תמיד יודעים מראש מה יהיו הסכומים וגם לא לאורך איזו תקופה נרצה שההוראה תהיה בתוקף.
בעסקת תשלומים אנו מסכמים עם העסק מראש את כל סכום העסקה ופשוט פורשים את הסכום למספר תשלומים. כיוון שסיכמנו מראש על כל הסכום לא חלה זכות לצרכן לבטל את העסקה באופן חד צדדי.

 

טיפים

* אם אתם מבקשים לבטל הוראת קבע הודיעו על כך לבנק / חברת האשראי בכתב ושמרו העתק מההודעה
* כאשר מבטלים הוראה בכרטיס אשראי חשוב להדגיש שמדובר בביטול של הרשאה לחיוב ולא של עסקת תשלומים או חיוב חד פעמי
* שימו לב שבביצוע הוראת קבע דרך חשבון הבנק תחויבו בעמלת פעולה בערוץ ישיר עבור כל תשלום בנפרד ואילו דרך כרטיס אשראי לא
* גם אם חתמתם על הוראת קבע - אל תראו בכך סיבה לא לעקוב חודש בחודשו אחר החשבון שלכם.
* אם חברת האשראי מערימה קשיים בביטול ההוראה פנו בהקדם לאמון הציבור!

 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by